F22 Lightning II - co to jest siła nośna i ciąg...

F22 Lightning II

Pamiętacie? 😁
Jedna z moich ulubionych gier, piękna grafika jak na tamte czasy, realizm, ekstra grywalność, no i fajnie to chodziło nawet na średniej klasy sprzęcie.

Do dzisiaj jaram się symulatorami. Przy okazji porządków w książkach znalazłem podręcznik dodawany do gry. Prócz podstawowych informacji takich jak uruchomienie, sterowanie, itp., zawarto w nim sporą dawkę wiedzy z zakresu podstaw lotnictwa, aerodynamiki, nawigacji, taktyki czy parametrów technicznych wojskowych samolotów.
F22 Lightning II - podręcznik pilota

Można się dowiedzieć np co to jest i jak powstaje siła nośna i ciąg. Mała rzecz, a cieszy. Naprawdę jak teraz to przeglądam to zdaję sobie sprawę jak profesjonalnie twórcy podeszli do tematu gry i ile pracy w nią włożyli - sama instrukcja to już małe kompendium wiedzy. Szacun. 😁
Share:

Budujemy konsolę retro... cz. 3. Klasyki odpalone!

Pierwsze wrażenia z uruchomienia gier na Retropie.




Trochę mi zajęła zabawa ze ściągnięciem i wgraniem odpowiednich rom'ów, bios'ów i konfiguracją całości. Rom'y najwygodniej ściągnąć w paczkach, rozpakować i wrzucić w odpowiednie foldery z nazwami poszczególnych konsol czy komputerów. Jak pisałem wcześniej, ja korzystałem z Samba Shares i łączyłem się z Raspberry po Wi-Fi. Jedyny minus to strasznie wolne kopiowanie po sieci masy małych plików. Więc można np. spróbować wgrać wszystko korzystając z pendrive`a.

Tak jak już wcześniej pisałem, należy go sformatować (FAT32) i stworzyć na nim folder "retropie". Tak przygotowany pendrive podłączamy do naszego Raspberry i po odczekaniu krótkiej chwili - zostaje utworzone drzewo folderów. Nas interesują 2 z nich "bios" - gdzie wrzucamy bios`y i "roms" - gdzie wrzucamy gry.

U mnie na przykład emulator PSX`a odpalił się bez BIOS`u jednak podczas ładowania poinformował, że nie go nie znalazł, więc warto ściągnąć i wgrać również BIOS`y, żeby uniknąć problemów z uruchomieniem emulatorów/gier.
Pod poniższym linkiem znajdziecie obsługiwane BIOS`y:

Po wgraniu wszystkiego i zrestartowaniu Raspberry, naszym oczom powinien ukazać się widok dostępnych konsol/komputerów z informacją o ilości dostępnych gier - czyli romów, które emulator rozpoznał.

Po drodze oczywiście napotkałem kilka problemów, bo niektóre gry i konsole nie były widoczne w systemie (np. mój ukochany ZX Spectrum), a grafika w grach odpalanych z PSX's była strasznie pixelowa i odbiegała znacznie od tego co widziałem na "prawdziwej" konsoli. 
Share:

Budujemy konsolę retro... cz. 2. Instalacja.

Jak już udało nam się zebrać cały potrzebny sprzęt do kupy, przyszedł czas na instalację oprogramowania. U mnie brakowało jeszcze tylko pada, myślałem że wykorzystam tego z PS3, ale niestety padł w nim akumulator. Pomimo usilnych prób naładowania go i tak czekała mnie wycieczka do Auchan na dział z elektroniką. I tutaj za 22zł kupiłem w promocji pada Esperanza (z "nadzieją że będzie działał) dedykowanego do PS2/3 i PC'ta. Pad ma przewód zakończony dwoma złączami właśnie dla starej PlayStation oraz standardowe USB. Oczywiście nie posiada Bluetooth ale rozkład klawiszy, analogów i triggerów się zgadza.

Pad do PS2/3 i PC

Share:

Budujemy konsolę retro... cz.1. Sprzęt.

Konsola retro na Raspberry Pi. 

Cały czas mnie ciągnie do starych gier i sprzętów minionej epoki. To jest silniejsze ode mnie... Ostatnio odnaleziony w piwnicy ZX Spectrum i możliwość zagrania w kilka starych tytułów na Pandorze 5 o której już pisałem (Pandora 5)  sprawiło, że postanowiłem zaopatrzyć się w sprzęt do uruchamiania takich właśnie tytułów. Oczywiście to nie to samo co posiadanie oryginalnych konsol czy komputerów, ale z uwagi na brak miejsca w mieszkaniu poszedłem trochę na łatwiznę i chciałem mieć wszystko w jednym. Oczywiście w kolejnym kroku będę a pewno chciał odpalić Spectruma... ale na razie...

No więc, po przeczytaniu internetów i godzinach spędzonych na aliexpresie, zdecydowałem że jednak chcę mieć sprzęt oparty na popularnym mikrokomputerze Raspberry Pi. Już wcześniej słyszałem o projekcie Retropie, a nawet miałem okazję zagrać na takim "przerobionym", wybebeszonym gameboy`u z płytką Retropie w środku. Taki własnie sprzęcik sprawił sobie mój brat, składając oczywiście wszystko samemu (prócz samego mikrokomputera - wtedy jeszcze w wersji Raspberry Pi Zero), korzystając z obszernego artykułu zamieszczonego w internecie. Pamiętam jak zamawiał specjalną płytkę z wyprowadzonymi klawiszami żeby wszystko dopasować do layout`u Game Boy`a.

Raspberry Pi 3 B+

Share:

Pandora 5 - konsola do retrogamingu

Wczoraj wpadła w moje ręce dosłownie na chwilę chińska konsola Pandora 5 z 1000 starych gier na pokładzie. Ależ byłem podjarany, mogąc w domowym zaciszu zanurzyć się w dawny świat starych automatów, gęsto poustawianych w zatłoczonych salonach gier. Od razu przypomniały mi się czasy podstawówki i wypady po lekcjach do takich właśnie miejsc żeby "pociupać" w porywające produkcje. Jedyny ból - to żetony które trzeba było wrzucać co chwilę do zachłannej i żarłocznej maszyny, a komunikat "insert coin" przyprawiał o dreszcze. Oblegaliśmy masowo jeden automat i wspólnymi siłami zagrywaliśmy się w różne tytuły. Frajda była niesamowita. Nie dało się tego odtworzyć na domowym sprzęcie. Były to czasy kiedy kumple mieli co najwyżej Commodore C64, ja posiadałem ZX Spectrum 48. Przepaść w grafice i grywalności była ogromna.

Pandora 5
Share:

Szukaj na blogu:

Ostatnie posty

Polecany post

Pasjonaci są wśród nas… Retro kolekcje - Kusok

Jesteśmy zajarani retro! Wśród nas jest wielu fajnych ludzi, pasjonatów i kolekcjonerów elektroniki minionej epoki.  My Retro Hobby. Tak naz...

Popularne posty

Obsługiwane przez usługę Blogger.