Budujemy konsolę retro... cz.1. Sprzęt.

Konsola retro na Raspberry Pi. 

Cały czas mnie ciągnie do starych gier i sprzętów minionej epoki. To jest silniejsze ode mnie... Ostatnio odnaleziony w piwnicy ZX Spectrum i możliwość zagrania w kilka starych tytułów na Pandorze 5 o której już pisałem (Pandora 5)  sprawiło, że postanowiłem zaopatrzyć się w sprzęt do uruchamiania takich właśnie tytułów. Oczywiście to nie to samo co posiadanie oryginalnych konsol czy komputerów, ale z uwagi na brak miejsca w mieszkaniu poszedłem trochę na łatwiznę i chciałem mieć wszystko w jednym. Oczywiście w kolejnym kroku będę a pewno chciał odpalić Spectruma... ale na razie...

No więc, po przeczytaniu internetów i godzinach spędzonych na aliexpresie, zdecydowałem że jednak chcę mieć sprzęt oparty na popularnym mikrokomputerze Raspberry Pi. Już wcześniej słyszałem o projekcie Retropie, a nawet miałem okazję zagrać na takim "przerobionym", wybebeszonym gameboy`u z płytką Retropie w środku. Taki własnie sprzęcik sprawił sobie mój brat, składając oczywiście wszystko samemu (prócz samego mikrokomputera - wtedy jeszcze w wersji Raspberry Pi Zero), korzystając z obszernego artykułu zamieszczonego w internecie. Pamiętam jak zamawiał specjalną płytkę z wyprowadzonymi klawiszami żeby wszystko dopasować do layout`u Game Boy`a.

Raspberry Pi 3 B+

No cóż, od tego czasu projekt się znacznie rozwinął i w dalszym ciągu jest wspierany i rozwijany. Dlatego też go wybrałem bo nie jest ograniczony np ilością emulowanych konsol, zainstalowanych ROM`ów, czy brakiem możliwości dodawania swoich. Poza tym Raspberry Pi wraz z najnowszą wersją sprzętu ma bardzo dobrą wydajność. Tak więc otrzymujemy kombajn - multikonsolę na której możemy pograć w gry z konsol minionej epoki, a także - co mnie najbardziej cieszy - z komputerów domowych jak właśnie ZX Spectrum, Commodore C64, Atari 800XL, Amiga 500 i wielu innych.

Tak więc zaczynamy.
Najważniejsze to zakup mikrokomputera na którym uruchomimy system do emulowania konsoli.
Najlepiej kupić od razu najwyższą dostępną wersję Raspberry Pi - obecnie Raspberry Pi 3 B+

Trochę informacji technicznych.
Sercem układu jest 4 rdzeniowy 64 bitowy procesor Cortex o taktowaniu 1.4GHz i 1GB pamięci wewnętrznej. Poza tym na pokłądzie mamy moduł Bluetooth, Wifi, 4 porty USB, port zwykły Ethernetowy. Dla porównania wersja B posiada słabszy procesor 1.2GHz.

Nowa wersja posiada prócz szybszego procesora kilka istotnych zmian jak poniżej (B vs B+)

Taktowanie: 1,2 GHz  vs. 1,4 GHz + poprawione chłodzenie
Interfejs sieciowy Ethernet 10/100 Mbps vs. Ethernet 100/1000 Gbps
Interfejs WiFi 802.11 b/g/n vs. 150 Mbps Dual Band 2,4 GHz i 5 GHz802.11 b/g/n/ac
Bluetooth Low Energy, BLE 4.1 vs. Low Energy, BLE 4.2
Zasilanie 5,1 V / 2,5 A microUSB vs. 5,1 V / 2,5 A micro USB lub 5 V przez GPIO lub PoE z dodatkową nakładką

Dla zainteresowanych pełna specyfikacja znajduje się na stronie:
https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-3-model-b-plus/

Budujemy multikonsolę do retrogamingu.

Tak więc co potrzebujemy:

  1. Raspberry Pi 3 B+ (najlepiej ten konkretnie najnowszy model)
  2. Karta microSD (szybka, najlepiej HC 32GB) z zainstalowanym obrazem RetroPie
  3. Zasilacz 5V (maksymalny pobór prądu 2.5A) ze złączem microUSB
  4. Pad ze złączem USB (najlepiej od NES`a do starych tytułów lub od PS3 do tych nowszych)
  5. Komputer / karta matka do microSD
  6. Obudowa
Dla wyjaśnienia co to jest dokłądnie RETROPIE. Otóż fajnie jest to wyjaśnione na stronie projektu z której ściągamy też oprogramowanie:
lub na stronie:

Pisząc prostymi słowami Retropie to system/nakładka zarządzająca kilkoma programami takimi jak RetroArch czy EmulationStation które działając razem pozwalają odpalać stare tytuły gier. Wszystko jest oparte na Raspbianie, czyli dystrybucji Linuxa (opartej na Debianie) dedykowanej specjalnie komputerom Raspberry Pi. Raspbian został oficjalnie uznany jako podstawowy system operacyjny dla Raspberry Pi.


No więc kupujemy Raspberry Pi 3 B+, do tego dokupujemy obudowę - na początek najlepiej najprostszą, później możemy pokusić się o NESpi (specjalnie przygotowana dla Raspberry z wyprowadzeniami portów itd. ale o tym później).

Obudowa Raspberry Pi 3 B+ i zasilacz 5V (2.5A)
Następnie płytkę z komputerem wkładamy do obudowy i dokręcamy w 4 miejscach śrubkami które były w pakiecie. Obudowa ma już wycięcia n wszystkie porty i złącza tak że nie musimy się już o nic martwić. Tylko przykręcić komputer i zamknąć obudowę. Zapomniałem dodać, że dodatkowo w pakiecie do obudowy były 4 gumowe naklejki/nóżki.

Płytka komputera Raspberry Pi 3 B+ w obudowie
No to przechodzimy do stworzenia obrazu Retropie na karcie SD
Karta microSD z adapterem SD/microSD
Ale o tym w kolejnym odcinku...
Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj na blogu:

Ostatnie posty

Polecany post

Pasjonaci są wśród nas… Retro kolekcje - Kusok

Jesteśmy zajarani retro! Wśród nas jest wielu fajnych ludzi, pasjonatów i kolekcjonerów elektroniki minionej epoki.  My Retro Hobby. Tak naz...

Popularne posty

Obsługiwane przez usługę Blogger.